Uudised

Kedrafest 2017
neljapäev, 10. märts 2011 :: 21:19
Kategooria: Koolitused

Leib ja vormid


Leivaküpsetamine on jätkuvalt populaarne. Leivavormid, mis kodulehe müügigaleriis ostmiseks-vaatamiseks üles pandud, on valmistatud sama partii savist ja kaetud samasuguse glasuuriga, millistes ise leiba küpsetan. Peavad hästi vastu nii puuküttega ahjus, kui ka elektriahjus.
Vormid teen enne taigna sissepanekut õliga kokku. Samuti vormin taignatüki õli abil sobilikuks, siis on lihtsam taignatükki vormi suruda.

Postitas: ailipalm

Küpsetasin isegi üle hulga aja jälle leiba. Selleks pidin uue juuretise hankima. Eneli käest saadu läks käest ära vahepeal! Sel leivaküpsetuskorral lisasin ka sortsu õli taignale. Leib sai pehmem ja ei läinud nii ruttu kõvaks.
Koos Eneliga said esimesed leivavormid katsetatud - testitud.
Siinkohal toon ära leivaretsepti, mida ise kasutan. Retsept ja alljärgnev tekst Enelilt.

Võtan suurema kausi, u 5-6 l, kallan sinna 1 1/2 liitrit sooja vett (nii et käel on ikka soe, mitte kuum ja mitte leige). Selles lahustan juuretise. Sega juurde u 1 kg jahu. Tekib paksu hapukoore laadne tainas. Katan rätikuga ja tõstan kausi titeteki sisse. Pakin ta ära. Jätan kerkima-käärima 12-18 tundi. Pärast kerkimist-käärimist tainas on kergelt tõusnud ja mullitab. Lisan maitseks soola ja suhkurt. Kasutan fariinisuhkurt,aga see on maitse asi. Soola ka ei pane väga palju. Kujutan ette et palju ma annaks soola 3-4 pätsi leiva sisse. Seejärel hakkan tasakesi jahu lisama. Kokku lisan veel u 1 kg jahu pidevalt sõtkudes.Vahepeal võtan portsu juuretiseks u väike või karbi täis, enne kui taigna päris valmis olen sõtkunud. Seda ei tohiks ära unustada, muidu peab uuesti juuretist tegema-jahtima. Põrandaleiva tegemiseks peab taigna väga korralikult läbi sõtkuma. Vanarahvas ütles, et kui tainas sõtkumisel naksuma hakkab, siis on hea. Vormi jaoks ei pea niimoodi higistama. Piisab, kui tainast annab juba kausi küljest lahti võtta. Muidugi võib leiva sisse panna igasugu häid ja maitsvaid asju: kuivatatud puuvilju, seemneid (lina, seesam,päevalille,kõrvitsa jne),pähkleid, mõru šokolaadi, küüslauk,pekk, sink, muna , mida iganes veel ette kujutada annab. Maitse asi! Minu mehe vanaema oli teinud aastavahetustel ja sünnipäevadel munaga leiba. Peitis keedumuna leiva sisse. Vanarahvas pidas muna heaks õnne ja edu märgiks.

Küpsetamisest: Kui tainas valmis, tuleb vormida leivad, või siis tõsta tainas vormi. Vormis jätan u 1/3 vaba ruumi. Pätsid tõstan küpsetuspaberiga kaetud plaadile. Teen neile näpuga augud või siis märgid peale. Sellel on ka oma eesmärk, kuna tainas sisaldab vett, siis liigub küpsetamise ajal niiskus sedakaudu paremini välja.Leivad ei hakka nii lihtsalt pragunema.(minul ikka pragunevad külgedelt) Vormidega seda muret pole. Siinkohal oli ka oma uskumusi märkide tegemisel. Jätan leivad rätiku alla veel 1-2 tunniks kerkima. Seejärel soojendan küpsetusahju maksimumkuumuseni kuni 240 kraadi. Tõstan leivad ahju ja küpsetan u 10 min ja siis langetan kuumuse u 200 kraadile. Kokku on leivad ahjus u 1 tund. Tõstan leivad ahjust.Katan kraani all märjaks tehtud linase köögirätikuga. Jätan veel u 1 tunniks kaetult seisma. Vormis oleva leiva tõstsin välja ja katsin üleni märjaräti sisse ja tõstsin vormi tagasi seisma. Muidugi võib ka kuuma-sooja leiba süüa värske võiga näiteks!

Hääd leivategu!

Eneli

Eelmine leht: Kontakt    Järgmine leht: Koolitused 

sisukaart