Keraamika ›› Omavalitsuste meened

Igale omavalitsusele oma meene! Mõtleme koos ja leiame koos ka lahenduse.

2013 aasta Tartu Maavalitsuse poolt korraldatud meenekonkursi võidutööks on kupuga kausid. Aili inspiratsiooniallikaks oli  Kodaverest pärit  kupuliud. 17. detsembri 1936. aasta Postimehe artikkel, kus juttu Kodaverest pärit kupuliuast - http://dea.nlib.ee/fullview.php?frameset=3&showset=1&wholepage=keskmine&pid=s685286&nid=54226 Kupuliud on lai madal kauss, mille sees on omakorda väiksem kauss (nimetatakse: kupp ehk napp). Allikas: http://et.wikipedia.org/wiki/Kupuliud. Vanasti puidust valmistatud tarbeese/kupuliud e kupuga kauss on savisse vormitud ning  materjalivahetuse tulemusena hoopis teiseks muutunud.

Suured ja väikesed õnnenööbid, kus kaheksakannad meie esivanemate uskumuste kohaselt õnne toovad ja kaksikristid kaitsevad. Tartumaale ainuomase Rõngu sõba motiivid leidsid koha dekoratiivpatjadel.

Männioksa ja männiokka kujutisega  Elva meened - kaelaehted, kausid, alused, seinaplaadid, märsid ja kotikesed. Ka männilõhn sai keraamilisse pauna pakitud. Mõnus männiaroom levib  kinkides ja jõuab kingisaajani.

Eesti Rahva Muuseumi hoidla esemed on inspireerinud ning mustrid leidnud tee meenetele. Raadil 17. saj. lõpus kirjatud vaalikurika motiivi on (nr.A446:1275) kasutatud Ülenurme valda tutvustavatel meenetel.

Mulgi arhailine muster, tuletikud, valge roos on Viljandi linna ja Viljandimaad iseloomustavad märksõnad. Galeriis on põhiosal Viljandimaa meenetest inspiratsiooniallikaks olnud mulgi arhailine tikand.

Peipsi rannalt korjatud kivikesed, vee poolt lihvitud klaasikillud, puit ja rannakarbid on leidnud koha meenetel. Portselanist supitassid, kruusid ja taldrikud on saanud  kohalikku eripära arvestavad maalingud.

 

Lugemist meeneteemadel:
Pärnu Postimees.
Pärnu suveniirid alles otsivad isikupära.

Eelmine leht: Pitsiline keraamika    Järgmine leht: Firmade, ürituste meened 

sisukaart